Powinnam zacząć od tego, że wszystko zaczęło się 5 lat temu, ale nie. Wszystko zaczęło się w lipcu na ostatnich siedzeniach autobusu w drodze do Kołobrzegu na sceniczną wersję „Orfeusza i Eurydyki” Ch. W. Glucka. Przed nami był niesamowity spektakl w plenerze – scena była wkomponowana w kołobrzeski ratusz, a także plaża, morze i w końcu chóralne wakacje, ale… Dyrygentka chóru – Agnieszka Franków-Żelazny zwołała zebranie zarządu w celu ustalenia planu obchodów jubileuszu pięciolecia naszego chóru. W autobusie łatwo rzucać pomysłami: koncert w Oratorium Marianum – najpiękniejszej sali koncertowej Wrocławia, folder, galeria, płyta, bal jubileuszowy, zaproszenie wszystkich byłych chórzystów do uczestniczenia w tym święcie, ułożenie listy utworów, które chcemy wykonać… Rozdzieliliśmy zadania i z czasem zaczęliśmy wprowadzać je w życie. I to, co w lipcu było pomysłami powoli zaczęło przybierać „rzeczywiste” kształty. Obchody Jubileuszu V-lecia zaczęliśmy od uczestniczenia w Inauguracji Roku Akademickiego 2005/2006 w Auli Leopoldina. Następnie 23 października braliśmy udział – obecni i byli chórzyści – w wykonaniu „Carmina Burana” C. Orffa w kościele Marii Magdaleny. A że przed nami był ogromny koncert, w listopadzie w Sobótce odbyły się warsztaty chóralne, które pomogły nam w kształtowaniu formy (również fizycznej, bo śpiew to wielki fizyczny wysiłek), przypomnieniu i poznaniu starych i nowych utworów, a także w lepszym poznaniu się z nowymi chórzystami.
Aż wreszcie 26 listopada 2005 roku w Oratorium Marianum miało miejsce zwieńczenie naszych paromiesięcznych starań – Jubileuszowy Koncert Chóru Kameralnego Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Utwory, które wykonaliśmy w czasie tego dwuczęściowego koncertu były wybrane zarówno przez dyrygentkę chóru, jak i przez samych chórzystów. Wśród nich znalazły się utwory, które wykonywaliśmy w całym okresie naszej działalności, w tym te, które śpiewaliśmy wielokrotnie, jak i te, które zaprezentowaliśmy tylko raz. Utwory sakralne i świeckie – począwszy od renesansowych na współczesnych kończąc, poważne i rozrywkowe, polskie i z różnych zakątków świata. Były również te, w których partie solowe wykonali nasi chórzyści. Agata Lewicka wraz z sekstetem przepięknie zaśpiewali „Past time”, którego twórcą był król Anglii Henryk VIII. Natomiast „Mata del anima sola” A. Estéveza porywająco wykonał Oskar Sulima. Publiczność koncertu przy gromkich oklaskach zażyczyła sobie ten utwór jako bis. Nie zabrakło elementów humorystycznych – odgłosy wsi w ukraińskiej pieśni ludowej „Za naszą stodołą” W. Zubickiego, czy przeciwsłoneczne okulary, w których wystąpili nasi Panowie w piosence „You are the sunshine of my life” S. Wondera. Miłym akcentem dla nas jak i dla naszych chórzystów-absolwentów, którzy zostali zaproszeni na scenę, było wspólne wykonanie piosenki „Goodnight, Sweetheart” C. Cartera i J. Hudsona.
Było też oficjalnie i uroczyście. Nasi „najstarsi” chórzyści, śpiewający wśród nas od pięciu lat, otrzymali przygotowane przez Zarząd Chóru Dyplomy Jubileuszowe, a także Brązowe Honorowe Odznaki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Byli to: Joanna Graczyk, Agata Lewicka, Paula Sobok, Ewelina Sosnowska, Alicja Trusewicz, Anna Zarkadas, Leszek Kołtun, Marek Kopel, Jarosław Załoga i Marek Żelazny. Natomiast Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygentka Chóru otrzymała od PZChiO Srebrną Honorową Odznakę. Zarząd Chóru przygotował również z okazji Honorowe Dyplomy Jubileuszowe dla osób, którym chciał w szczególności podziękować za opiekę i pomoc w działalności. Te osoby to prof. dr hab. Zygmunt Grzebieniak – Prorektor ds. Dydaktyki AM w latach naszej dotychczasowej działalności oraz Pani Janina Grabowska – Kierownik Działu Spraw Studenckich. W koncercie wzięli udział chórzyści śpiewający obecnie – ci śpiewający od lat, jak i ci, którzy dołączyli do nas w tym roku akademickim, oraz byli chórzyści, którzy wraz z nami przygotowywali się do tego wydarzenia uczestnicząc w próbach i warsztatach. Kilka utworów poprowadził Radosław Janaszczyk, który jako asystent dyrygenta zaczął współpracować z Chórem od listopada tego roku akademickiego.
Przed i po koncercie, oraz w trakcie przerwy nasi Goście mogli obejrzeć Galerię Zdjęć przygotowaną przez chórzystkę Joannę Bock. Znalazły się tam zdjęcia z naszych występów, wyjazdów krajowych i zagranicznych, z warsztatów – czyli z tego, z czego składa się życie chórzysty. Każde z nich było zatytułowane na ogół w żartobliwy sposób. Wszyscy widzowie i słuchacze otrzymali program koncertu przygotowany przez Dianę Kopeczek. Prócz krótkiej notki o Chórze i Dyrygentce program zawierał tłumaczenia tekstów wykonywanych utworów, co na pewno ułatwiło ich odbiór. Z okazji Jubileuszu został wydany również folder przygotowany przez Pawła Idzika. Zawierał on historię i kalendarium Chóru, życiorys Dyrygentki, listę chórzystów z lat 2000-2005, oraz wspomnienia członków Chóru z różnych wydarzeń – wyjazdów i szczególnych występów. Wydawnictwo zawierało przeróżne zdjęcia – z koncertów i życia „codziennego”. Przygotowana została też płyta zawierająca wybrane nagrania utworów z całego okresu działalności Chóru.
Publiczność dopisała, co cieszyło nas tym bardziej, że w ten specyficzny, śpiewający sposób najlepiej mogliśmy podziękować za te 5 lat. Nie zabrakło oczywiście naszych rodzin, które wspierały nas w wielu przedsięwzięciach, przyjaciół i znajomych, a także zaproszonych gości ze świata muzycznego. Władze Akademii Medycznej reprezentował Dziekan Wydziału Lekarsko Stomatologicznego dr hab. prof. Tomasz Konopka. Po bisach, ukłonach i pożegnaniu się z gośćmi chórzyści i chórzyści-absolwenci udali się na część nieoficjalną, czyli Jubileuszowy Bal. W sali przystrojonej w zabawne zdjęcia tańce, śpiewy i rozmowy trwały prawie do białego rana. A było co wspominać, gdyż przez te minione 5 lat w Chórze śpiewały ponad 92 osoby (nie licząc tych, które przyszły w tym roku), a liczba występów, w których się zaprezentowaliśmy oscyluje około 100 (w tym 13 form wokalno-instrumentalnych i 12 spektakli Opery Dolnośląskiej).
A teraz wracamy do codziennej, chóralnej pracy – przed nami kolejne interesujące koncerty, konkursy i ciekawe zagraniczne wyjazdy. No i już z niecierpliwością czekamy na kolejne jubileusze.
Paula Sobok